Ghettofest 2012 - tisková zpráva

LOGO-1.gif

Připravte se na Ghettofest, největší pouliční festival pro všechny!

Ghettofest je nový brněnský festival, který se bude konat v sobotu 2. června 2012. Jeho dějištěm se stane brněnské „ghetto“ – ulice Bratislavská a její nejbližší okolí.

Proč Ghettofest? „Chceme upozornit na to, že v téhle lokalitě žijí vedle sebe Romové i Češi, navíc další národnosti, jako jsou Vietnamci nebo Ukrajinci,“ říká PR manažerka festivalu Alica Heráková a dodává: „Chceme tuto předsudky opředenou lokalitu na jeden den otevřít, přitáhnout k ní pozornost a přivést do ní ostatní obyvatele města Brna. Ukázat a vytvořit prostor, kde se skrze kulturu a umění setkají všichni lidé, kteří se rádi baví a také otevřít diskuzi o tom, jak život v lokalitě zlepšit a jaká je vlastně její budoucnost.“

Logem festivalu je tzv. Anděl naděje. Těchto andělů je dohromady 22 a po celý květen budou k vidění v ulicích Brna. „Pro Ghettofest je výtvarně zpracovávají mladí brněnští výtvarníci, ale třeba i děti z lokality,“ uvádí dále PR manažerka festivalu s tím, že andělé naděje symbolizují naději na lepší společné soužití, méně předsudků a více komunikace a porozumění.

Jako pouliční festival se bude Ghettofest odehrávat přímo v ulicích. Nabídne několik divadelních představení, která se budou hrát na ulici Bratislavská, koncerty kapel jako jsou Čokovoko a Čankišou nebo artistický workshop pro děti. Kromě toho nabídne také diskuzi o budoucnosti lokality v Muzeu romské kultury nebo odhalení malby, kterou připravuje pro Ghettofest na zdi bývalé káznice na Soudní legenda brněnského street artu Timo.

Organizátorem festivalu je občanské sdružení Tripitaka, kterému se podařilo získat finanční prostředky od nadace Open Society Fund nebo od MČ Brno – střed. „Za podporu jsme velmi rádi, Ghettofest je v problematice soužití nový koncept, kterému věříme,“ říká spoluzazakladatel Tripitaky, Zdeněk Raiser. „Jsme přesvědčeni, že má velký potenciál hlavně proto, že k lokalitě přistupuje tvůrčím, kreativním způsobem a že se může rozšiřovat i do dalších lokalit a ročníků.“